Obuwie na szlak

Obuwie na szlak

Góry to teren idealny na spędzenie urlopu, a nawet weekendu dla osób nie stroniących od wysiłku fizycznego. Do przemierzania czasem wymagających górskich szlaków niezbędny jest jednak odpowiedni sprzęt. Chyba największe znaczenie dla naszej wygody podczas pieszej wyprawy ma obuwie – spędzamy w nim godziny wędrówki i to ono chroni nasze stopy przed różnej jakości podłożem.

Dobranie odpowiednich butów na górskie wyprawy zapewnia wygodę, a dodatkowo zapobiega obtarciom i zwichnięciom. Jeżeli decydujemy się na wędrówki po mało wymagającym terenie, takim jak las czy proste mało kamieniste szlaki, to odpowiednim rozwiązaniem będą niskie buty trekkingowe. Są w miarę lekkie i przewiewne. Z tego jednak względu nie nadają się w teren podmokły. Dodatkowo, przez to, że nie obejmują kostki, są też kiepskim rozwiązaniem na szlaki wysokogórskie.
Innym, bardziej profesjonalnym rodzajem obuwia górskiego są buty wysokie, których cholewka sięga nad kostkę. Dzięki temu mamy zapewnioną lepszą stabilność stopy. Wiąże się to także z większą wodoodpornością. Buty takie sprawdzą się już w trudniejszym terenie – podczas wypraw w wyższe partie gór i wędrówki po skalistym lub ośnieżonym podłożu.

Podstawową cechą dobrego obuwia górskiego powinna być wysokość i dopasowanie podeszwy. Ze względu na zwykle twarde i często nierówne podłoże górskie, podeszwa powinna być wysoka i odporna na ścieranie, zapewniająca amortyzację i jednocześnie dobrą przyczepność do podłoża. Obuwie górskie to przede wszystkim bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *