Ekwipunek alpinisty

Ekwipunek alpinisty

Termin „alpinizm” ma kilka znaczeń. Wśród nich znajduje się takie, określające ogólnie pojętą wspinaczkę górską. Wspinaczka górska to niezwykle ekscytujący, ale i dość niebezpieczny sposób na aktywne spędzania wolnego czasu. Jak sprawić, by był przyjemny i nie wiązał się z niepotrzebnym ryzykiem? Najlepiej jest po prostu zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt wspinaczkowy, zanim wybierzemy się w góry.

Jednym z nieodzownych elementów ekwipunku wspinaczkowego są buty. Obuwie takie nie jest specjalnie wygodne, ale też nie takie ma być. Jego główną rolą, jak zresztą większości sprzętu wspinaczkowego, jest zapewnienie bezpieczeństwa. Buty wspinaczkowe powinny charakteryzować się cienką i miękką gumową podeszwą, zapewniającą „kontakt” ze skałą. Ponadto ważne, by buty były lekkie i obcisłe, aby dobrze trzymały się naszej nogi. Ważne jest tu także dobranie odpowiedniego rozmiaru – w obuwiu takim nasze palce powinny być lekko zgięte, by prawidłowo przenosić ciężar ciała na podłoże.

Kolejnym ważnym sprzętem jest uprząż wspinaczkowa. Najważniejsze, by była dobrze dopasowana, wygodna i solidnie wykonana. Nie możemy zapomnieć także o linie wspinaczkowej – charakterystycznym przyrządzie wspinaczai jednocześnie najważniejszym elemencie systemu wspinaczkowego.

Spośród pozostałych elementów ekwipunku niezbędne będą także przyrządy do zakładania punktów asekuracyjnych, kask, przyrząd asekuracyjny oraz przyrząd zjazdowy. Tak przygotowany alpinista może czuć się bezpiecznie podczas wspinaczki górskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *