Jak wspinać się bezpiecznie?

Jak wspinać się bezpiecznie?

Wspinaczka górska to bardzo emocjonujące, ale i niebezpieczne zajęcie. Nieodpowiednie zachowanie i sprzęt mogą nieść ze sobą spore konsekwencje dla zdrowia fizycznego wspinacza. Jednak jeśli dobrze zaopatrzymy się na takie okazje, ryzyko spada do minimum.

Poza odpowiednim obuwiem, ważnymi elementami zapewniającymi bezpieczeństwo wśród skał podczas wypadu w góry jest prawidłowo dopasowana uprząż wspinaczkowa, wytrzymała lina, kask oraz kompletny i dobrej jakości sprzęt do zakładania punktów asekuracyjnych. Wśród tego ostatniego powinno znaleźć się kilka właściwie dobranych elementów. Po pierwsze, haki. Przyrządy te wykorzystuje się do wbijania w szczeliny. Ze względu na to, że ich zastosowanie niszczy skałę, coraz częściej zastępuje się je kostkami i friendami. Po drugie, spity i ringi, czyli stałe elementy asekuracyjne. Te pierwsze są mniej niezawodne od drugich, ale jednocześnie łatwiejsze do osadzania. Następnie karabinki i ekspresy. Karabinki wykorzystuje się do łączenia pozostałych przyrządów asekuracyjnych, natomiast ekspresy pomagają w montowaniu punktów asekuracyjnych.

Z kolei wybierając uprząż wspinaczkową najważniejsze, by wziąć pod uwagę solidność jej wykonania oraz to, czy czujemy się w niej wygodnie. Podobnie się sprawa ma z kaskiem. Natomiast wybierając linę wspinaczkową powinniśmy się kierować takimi jej parametrami, jak średnica, długość i trwałość. Im lina cieńsza, tym szybciej się zużywa. Im z kolei dłuższa, tym mniej możemy sobie pozwolić na obcinanie jej zużytych końcówek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *