Turysta w górach

Turysta w górach

Góry to jedno z miejsc, w które warto wybrać się podczas urlopu czy wolnego weekendu. Jest to propozycja dla osób o dobrym zdrowiu fizycznym, ponieważ turystyka górska wymaga wytrzymałości i dobrej kondycji. Nie jedzie się przecież tam po to, by całymi dniami leżeć plackiem.

Wybierając się na wędrówkę górską, warto wziąć pod uwagę zwykle dość specyficzne warunki środowiskowe takiego krajobrazu. Skały, kamienie, wiele wzniesień zmuszających do podejścia pod nie i zejścia, czasem stromego, wymaga odpowiedniego ubioru. W jego skład powinny wchodzić wygodne buty trekkingowe, chroniące stopę przed otarciami i pęcherzami, a kostkę przed niestabilnością na skałach. Źle trzymana przez but kostka może ulec zwichnięciu przy nieostrożnym postawieniu nogi. Ważna jest także odzież, która powinna chronić przed zmiennymi i czasem surowymi warunkami pogodowymi, a dodatkowo być wygodna i nie krępować ruchów.

Turystyka górska to nie tylko wędrówki szlakami górskimi. To także wspinaczki oraz amatorskie uprawianie górskich sportów zimowych. Te sposoby spędzania czasu wolnego generują już nieco większe koszty związane z odpowiednim przygotowaniem się do ich uprawiania. Jeżeli jednak dopiero zaczynamy i próbujemy w nich swoich sił, zawsze możemy skorzystać z wypożyczalni sprzętu.

Wybierając się w góry warto pamiętać również o zagrożeniach w nich występujących. Zimą są to przede wszystkim lawiny, natomiast latem (i w pozostałych porach roku), wypadki spowodowane nieostrożnym przemierzaniem górskich terenów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *